C# ile Resim Üzerine Yazı Yazmak

Temmuz 27, 2011

Bazen başkasına vereceğimiz veya bir web sitesine upload edeceğimiz resimlerin üzerine kendi adımızı veya kendi web sitemizin url ‘ini yazmak isteriz şimdi bu işlemin c# ile ne kadar  kolay yapılabildiğine bakalım.Form tasarımımı yaptıktan sonra form üzerindeki nesnelerimizden bahsetmeye başlayalım.

 

 

 

 

Ekranda göremediğiniz sadece pictureBox bulunmaktadır 2. groupBox ‘ ın içinde arkadaşlar amacımız bilgisayardan seçtiğimiz resmin sol üst köşesine textBox ‘ a girdiğimiz yazıyı yazdırmak ve bu yazının aynı zamanda rengini ve boyutunu ayarlamak en son olarakta bilgisayarımıza en son halini kaydetmek.İlk olarak kodlayama geçmeden sınıflarımızı using kısmına yazalım.

 

 

Sınıflarımızı ekledikten sonra Renk Seç butonumuzun kodlamasına geçebiliriz.Resmimizin üzerine yazacağımız yazının rengini ayarlayalım.

 

 

colorDialog nesnemi ShowDialog diyerek kullanıcının bir tane renk seçmesini sağlıyoruz ve bu rengi global bir değişkene aktarıyoruz.

 

 

Boyut comboBox’ımızın Items özelliğinden 8,12,16 rakamlarını giriyoruz ve ekrandaki gibi bir sonuç elde ediyoruz.Şimdide Resim Seç buton’umuza bakalım.

 

 

Burada da openFileDialog ile kullanıcının bir tane resim seçmesini sağlıyoruz ve bu resmin yolunu global bir değişkene aktarıyoruz.

 

 

İlk olarak global olarak Bitmap nesnemi tanımlıyoruz daha sonra bu bitmap nesnemize resmimizi aktarmadan önce gerekli kontrolleri yapıyoruz daha sonra resim üzerine yazı yazmak için kullanacağımız kodlarımızı yazıyoruz Graphics nesnemizin DrawString method’u ile resmimizin üzerine yazımızı yazıyoruz ama burada önemli olan sizde dikkatli bakarsanız yazacağımız yazının özelliklerini kullanıcıdan alıyoruzve pictureBox ‘ımızın Image özelliğine bmp değişkenimizi aktarıyoruz.

 

 

Son olarakta resmimizin en son halini bilgisayarımıza kaydedelim. saveFileDialog nesnemizin Filter özelliği bize resmimizin hangi uzantılar ile kaydedilebileceği hakkında bilgi veriyor ve Save komutu ile bilgisayarımızın istediğimiz bir yerine kaydediyoruz.Ekran görüntüleri.

 

 

 

 

Kaynak Kodları Buradan İndirebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

posted in C# by gokhan

Follow comments via the RSS Feed | Yorum yapın | Trackback URL

Leave Your Comment

*

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by Shlomi Noach, openark.org