ASP.NET ile Sayfalar Arası Veri Taşıma

Temmuz 28, 2011

Web sitesi yaparken sayfalar arası veri taşıma işlemini genellikle çok fazla kullanırız şimdi bu konuyla ilgili bir örnek yapalım. Bu işlem nerelerde işimize yarayabilir derseniz örneğin : Web sitemizde ürünlerimizi GridView nesnemizde listeliyoruz ama müşteri bu ürünlerin detaylarınıda görmek isteyecektir bu işlemi yapabilmek için müşterinin detaylarını görmek istediği ürüne tıklaması ile beraber detay sayfasına yönlenmesi lazım ama bu detay sayfası hangi ürünü ekrana getirip detaylarını dökecek peki sayfa bunu nereden bilecek ? işte burada sayfalar arası veri taşıma işlemi devreye giriyor ve müşterinin detaylarını görmek için tıkladığı ürünün ID bilgisini detay sayfasında gönderiyoruz sonra bu ID bilgisine göre veri tabanında sorgulama işlemi yapıyoruz ve ekrana o ID ‘ li ürünün detaylarını getiriyoruz.İşlem aslında çok basit :

 

 

 

İlk olarak veri tabanımızı tasarlayalım.

 

 

VeriTasi adında bir tane veri tabanı oluşturalım ve içine bir tane Urun adında tablo oluşturalım ve Urun tablomuzun kolon ‘ larını bu şekilde ayarlayalım.ID alanımızı Identity olarak ayarlıyorum ve veri tabanımıza 3 tane ürün giriyorum.

 

 

Veri lerimizide girdikten sonra web sayfalarımızı oluşturmaya başlayabiliriz.

 

 

VeriTasi adında bir tane boş bir ASP.NET projesi oluşturuyorum Framework olarak 4.0 seçili daha sonra 2 tane web sayfası ekliyorum adları : default ve detay. default sayfamızda detayını görmek istediğimiz verinin ID bilgisini giricez detay sayfasındada bu ID li ürünün özelliklerini görücez.Şimdi default sayfamızı hazırlıyalım.

 

 

Tüm ekran görüntüsü buraya sığmayacağı için sayfanın kesitini aktarıyorum sayfamızda sadece bir tane TextBox ve buton var ID : kısmını elimle yazdım.Kullanıcı veri tabanındaki hangi ürünün ID sini yazarsa TextBox’a biz kullanıcıyı detay sayfasına yönlendiricez ve orada ID ‘ sini yazdığı ürünün detaylarını göstericez şimdi Detay Göster butonumuza bakalım.

 

 

Buton ‘ umuzda sadece Response.Redirect diyerek detay sayfasına yönlendiriyoruz ama burada asıl dikkat etmeniz gereken yer .aspx den sonra gelen kısımdır ? den sonra gelen bizim detay sayfasına veri taşırkenki kullandığımız anahtar kelimedir herhangi bir özelliği yoktur isterseniz oraya adınızıda yazabilirsiniz sadece bir değişkendir tek önemli olan nokta bu tarafta ne isim veriyorsanız detay sayfasındada aynı isimle çağırmanız gerekmektedir.Bu ID değikenimize TextBox1 ‘ deki verimizi aktarıyoruz ve detay sayfasına o şekilde yönlendiriyoruz.Şimdi kullanıcı TextBox’a girdiği değer ile detay sayfasına yönlendirildi.Diğer detay sayfamızada bir göz atalım.

 

 

detay.aspx sayfamızda sadece GridView nesnesi ekliyoruz ki seçilen ürünün detaylarını burada gösterelim daha sonra formun üzerine çift tıklıyoruz ve Load olayına seçilen ürünün detaylarını gösterecek olan kodlarımızı yazıyoruz.

 

 

İlk olarak using kısmına gerekli sınıflarımızı ekliyoruz ve Load olayındaki kodları yazalım.

 

 

Arkadaşlar ilk olarak sayfaya gönderdiğimiz ID yi alabilmek için int tipinde bir ID değişkeni tanımlıyorum ve Response.Request["ID"] diyerek sayfaya gelen değişkenimizdeki değeri alıyorum ama bana string cinsinden veri geldiği için ilk olarak onu Convert.ToInt32  diyerek int tipine çeviriyorum daha sonra standart veri tabanı sorgulama işlemlerimi yazıyorum bu sorgulama işlemini başta oluşturduğum veri tabanı üzerinde ve elimdeki ID ye göre yapıyorum daha sonra dönen veriyi GridView nesneme aktarıyorum.Ekran görüntüleri.

 

 

İlk olarak default.aspx sayfamızı çalıştırıyor  3 değerini giriyoruz ve butona basıyoruz.

 

 

Gördüğünüz gibi artık istediğimiz gibi detay sayfaları yapabiliriz ben sadece açıklayıcı olsun diye çok karmaşık olmadan basit bir örnekle anlatmaya çalıştım.İyi çalışmalar.

 

NOT : Arkadaşlar kaynak kodları çalıştırmak istediğinizde önce veri tabanınızı oluşturmayı unutmayın yoksa herhangi bir sonuç alamazsınız.

 

 

Kaynak Kodları Buradan İndirebilirsiniz

 

 

 

 

posted in ASP.NET by gokhan

Follow comments via the RSS Feed | Yorum yapın | Trackback URL

Leave Your Comment

*

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by Shlomi Noach, openark.org