C# ile Interface Kullanımı

Kasım 10, 2011

 

Arkadaşlar bir örnek üzerinden c# dilinde interface nedir ne amaçla kullanılır anlamaya çalışacağız.Yapacagımız örneği daha iyi anlaşılması açısından olabildikce güncel bir alandan seçmeye çalıştım.Direkt örnegimize geçmeden önce genel olarak interface ‘ ler ile ilgili bilinmesi gereken leri verelim.Interface leri bir sınıfa yön veren öğretmen gibi düşünebilirsiniz , öğretmenin sınıftaki işi genel olarak nedir öğrencilerine doğru yolu göstermek ne yapacaklarını söylemektir işte interface’lerde c# dilindeki class’ların hocaları gibidir.Interface’ler içinde kod yazılmaz dediğimiz gibi sadece yön verir class’a ne yapacagını söyler.Bir class birden çok interface ‘i uygulayabilir ama class bir interface ‘yi kendisine uyguluyor ise kesinlikle tüm method larını ezmek zorundadır.Interface ‘ leri tanımlarken default olarak public atanır protected veya private olarak belirtemeyiz.Interface’lerin yapıcı method’u olmaz aynı şekilde alan (fields) ‘larıda tanımlayamayız.Bu kadar bilgiden sonra birazda kod yazalım.İlk olarak 2 tane interface tanımlayalım.

 

 

 

 

Interface adları kesinlikle olmasa bile genellikle I ile başlar .Net Framework içindede bir çok örnekleri vardır örnegin : IComparer , IEnumerable sizde bu kurala uyarsanız çok daha anlaşılır kod geliştirmiş olursunuz.Interface lerin tanımlanması interface kelimesi ile yapılmaktadır bu kelimeden sonra gelen kısım interface ‘mizin adıdır.Bizim örnekte kullanacağımız 2 tane interface miz var 1. IAracOzellikleri burada her araçta bulunması gereken alanlar yer almaktadır ayrıca Gosterge adında bir de method içermektedir 2. interface ‘ imizde ise sadece AracPuani methd’umuz vardır bu method’un amacıda araç puanı method unu bu interface ‘den türeyen class ‘lara uygulayabilmek.Burada dikkat edilecek en önemli noktalar dan bir taneside Marka ve Model property ‘lerinin sadece get özelliklerinin bulunması anlayacagınız üzere set değeri olmadığı için bu property’lere atama işlemi yapılamamaktadır sadece içlerindeki bulunan degerler okunabilmektedir.Eğer sadece get özelliği olan bir property’ye değer atamaya çalışırsak şöyle bir hata alırız

 

 

 

 

Aldığımız hata Mercedes sınıfındaki Marka property ‘ sinin sadece okunabilir olmasıyla ilgili herhangi bir değer atamaya çalışınca derleme anında bu şekilde uyarıyor bizi.Interface’lerimizi yazdıktan sonra 2 tane Mercedes ve Bmw adında sınıf oluşturalım ve kendi interface’lerimizi uygulayalım.

 

 

 

 

Buradaki Mercedes sınıfımızda sadece IAracOzellikleri interface’imizi uyguladık ve interface içindeki tüm property’lerin get ve set atamalarını yaptık Gosterge ve Bilgiler method’larınıda interface’imizde tanımladığımız için kullandık Bilgiler method ‘ umuzda sınıfımızın özelliklerinn ekrana yazdırıyoruz bu sefer console uygulaması olduğu için genel bir arayüz yapmıyoruz.Marka ve Model property ‘lerimize dikkat ederseniz sadece get kullandık bunun nedeni interfacemizde’de sadece get kullanmıştık.Buradan çıkaracağımız interface de nasıl kullanılmasını istiyorsanız belirliyorsunuz ve tanımladığınız class sizin tanımladığınız sınırlar doğrultusunda gitmek zorunda kalıyor tabiki üstüne ekleyerek class genişleyebilir.Şimdi Bmw sınıfımıza bakalım.

 

 

 

 

Bmw sınıfımızda kendi yazdığımız 2 interface ‘ ide uyguluyoruz 1 class birden çok interface’i uygulayabilir uygulama şekli 2 interface adı arasına virgul koymaktır.Bu sınıfımızdada marka ve model özelliklerimizi defaut olarak atıyoruz ve onların set özellikleri olmadığına dikkat ediniz.Bmw sınıfımız 2. bir interface ‘i uyguladı peki 1.sinden farkı ne oldu birden çok interface’i kendisine uygulamış class ‘lar uygulanan tüm interface’lerin özelliklerini veya method’larını kullanmak zorundadır.Bmw sınıfımızda AracPuanı’da hesaplanmaktadır buda IAracPuan interface’sinden gelmektedir.Şimdi class ‘larımızı hazırladığımıza göre onları çağıralım ve atanması gereken değerlerini atadıktan sonra sonuca bakalım.

 

 

 

 

Main ‘in içinde sınıflarımızı çağırıyoruz ve fiyat , hız gibi özelliklerini atadıktan sonra Bilgiler method’umuzu çağırıyoruz.

 

 

 

 

İlk çagırdığımız sınıf Mercedes olduğu için üstte Mercedes sınıfımızın özellikleri geldi alttaki Bmw sınıfımıza dikkat ederseniz Puan alanı fazladan mevcut bu alan IAracPuan interface’imizde gelmektedir.İyi çalışmalar.

 

 

Kaynak Kodları Buradan İndirebilirsiniz.

 

 

 

 

posted in C# by gokhan

Follow comments via the RSS Feed | Yorum yapın | Trackback URL

8 Comments to "C# ile Interface Kullanımı"

 1. Mahir GÜL wrote:

  Kaç gündür bu interface kavramını araştırıyorum. Kafamı acayip karıştırdılar. Sen süper anlatmışsın çok teşekkür ediyorum.

 2. şeyhmus gümüş wrote:

  çok teşekkur ederim ya

 3. duru wrote:

  çok güzel bir siteniz var isime çok yaradı size çok tskr edrm :)

 4. aylin wrote:

  çok basit anlatmşsınız tebrik ederim

 5. Deniz wrote:

  çok güzel anlatmışsınz teşekkürLerr :D

 6. Kadir kiraz wrote:

  ben deli kadir ulen

 7. Aysel wrote:

  Ya çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu

 8. Mehmet wrote:

  Bu işe yeni başlayan arkadaşların talebi üzerine video lu olarak anlattığım ileri düzeyde bir videom var: isteyenler bakabilir..
  http://www.mehmetserce.com/interface2_watch.aspx

Leave Your Comment

*

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by Shlomi Noach, openark.org